Co to jest ortodoncja?

Co to jest ortodoncja Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się kontrolą wzrostu kości szczęki górnej i dolnej i wzajemnego ustawienia zębów. Słowo ortodoncja pochodzi od greckich słów orthos prosty i odus - ząb. Ortodonta więc zajmuje się leczeniem wad zgryzu, czyli popularnie mówiąc prostowaniem krzywych zębów. Zakrzywione zęby są trudne do wyczyszczenia, łatwiej ulegają próchnicy, szybciej odkłada się na nich kamień nazębny i szybciej się ścierają. Są powodem bólów głowy, stawów skroniowo-żuchwowych. Celem leczenia ortodontycznego jest doprowadzenie do prawidłowego zwarcia zębów, poprawienia estetyki twarzy i uśmiechu.

Dążymy do osiągnięcia harmonii w rysach twarzy i w funkcji narządu żucia. Wprowadzenie aparatów stałych spowodowało, że wadę zgryzu można wyleczyć w każdym wieku. Leczymy ortodontycznie małe dzieci jak również dorosłych w średnim wieku oraz w wieku podeszłym. U dorosłych leczenie ortodontyczne czasem musi być wspomagane leczeniem chirurgicznym poprzez usunięcie zębów lub zabiegi na kościach szczęk.

Przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego są ostre stany zapalne przyzębia i tkanek otaczających ząb. Również alergie na części składowe stałego aparatu, zwłaszcza na nikiel.

Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Ortodonta Kłodzko Agnieszka Ferdynus zaprasza!
Skontaktuj się ze mną

BgMax

iconSpecjalista Ortodonta - Agnieszka Ferdynus

ul. Grunwaldzka 1F/1, Kłodzko
kom. 577 760 809
tel. 577 760 809