Alignery - ortodonta Kłodzko

Leczenie przeźroczystymi nakładkami:

Przeźroczyste nakładki są mniej inwazyjną metodą leczenia wad zgryzu od leczenia aparatami stałymi. Leczenie stałymi cienkołukowymi aparatami jest powszechną metodą leczenia wad zgryzu. Zamki ortodontyczne są przyklejane na powierzchnię szkliwa każdego przesuwanego zęba. To przyczynia się do utrzymywania rygorystycznej higieny jamy ustnej i wymaga od pacjenta włożenia wysiłku w oczyszczanie zębów. Dlatego osoby ceniące sobie komfort mogą być do tego sposobu leczenia ortodontycznego nastawione sceptycznie. Alternatywą jest leczenie nakładkami. Jest to nowoczesna metoda wykorzystujące cyfryzację.

Zalety:

  • nie powstają odleżyny i afty na błonie śluzowej,
  • niewidoczne, dyskretne, można się w nich szeroko uśmiechać bez obawy, że ktoś je zauważy,
  • prostsze utrzymanie swojego uzębienia w idealnej higienie,
  • nie utrudnia mowy,
  • często krótsze leczenie,
  • w odróżnieniu od aparatów stałych mniejsze ryzyko powstania resorpcji korzeni, na szkliwie nie ma możliwości powstania odwapnień , co ma miejsce przy przyklejonych zamkach w aparacie stałym.

Nowoczesne leczenie ortodontyczne nakładkami jest przede wszystkim zalecane pacjentom z dużą podatnością na próchnicę , i którzy nie akceptują leczenia przyklejanymi do szkliwa apartami stałymi, a także z problemami periodontologicznymi.

Zastosowanie nakładek jest bardzo szerokie, ale głównie stosuje się je do leczenia wad zębowych takich jak stłoczenia zębów, szpary, diastema, zaburzenia obrotów zębów.

Krok po kroku:

Na pierwszej wizycie jest przeprowadzane badanie podmiotowe i przedmiotowe, czyli wywiad z pacjentem, wyciski górnego i dolnego łuku zębowego, diagnostyka radiologiczna polegająca na analizie zdjęcia pantomograficznego uzębienia i cefalometrycznego. Następnie pobrane wyciski są przesyłane do specjalistycznego laboratorium i wykonywane są skany i modele cyfrowe.

W laboratorium każdy przypadek jest analizowany indywidualnie .Ustawiane są precyzyjnie zęby w łukach zębowych , kształtowane jest uzębienie jak najbardziej zbliżone do ideału.

Na następnej wizycie pacjentowi przedstawiana jest wizualizacja jego leczenia, z poszczególnymi ruchami zębów. Animacje ruchów zębów dają wiedzę pacjentowi i możliwość uświadomienia sobie do czego dążymy w planie leczenia, jakie ruchy i przesunięcia zębów będą konieczne do uzyskania poprawionego zgryzu. Określony jest również czas trwania leczenia.

Po wyrażeniu przez pacjenta zgody na plan leczenia, przystępuje się do wykonania przez laboratorium kompletu nakładek. Czasami na zębach konieczne jest tymczasowe przyklejenie niewidocznych attachmentów, które pomagają w uzyskaniu prawidłowego ruchu określonego zęba. Poprawiają także w utrzymaniu płytki na łuku zębowym.

Nakładki nosi się systematycznie przez 20-22 godziny na dobę. Ściąganie i zakładanie nie przysparza większych problemów. Comiesięczne wizyty służą do kontroli i zaopatrzenia w kolejne nakładki, aby leczenie przebiegało systematyczne, „ krok po kroku”. W trakcie leczenia możliwe są korekty planu leczenia.

Należy podkreślić, że leczenie nieprawidłowego ustawienia zębów tym sposobem, tak jak każde inne leczenie ortodontyczne, wymaga retencji. Po skończeniu noszenia płytek korygujących każdy pacjent jest zaopatrzony w stały, czyli przyklejany na powierzchnie językowe zębów lub ruchomy aparat retencyjny.

Alignery

Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Ortodonta Kłodzko Agnieszka Ferdynus zaprasza!
Skontaktuj się ze mną

BgMax

iconSpecjalista Ortodonta - Agnieszka Ferdynus

ul. Grunwaldzka 1F/1, Kłodzko
kom. 577 760 809
tel. 577 760 809