Aparaty stałe - ortodonta Kłodzko

Do wyleczenia wady zgryzu są potrzebne siły, które powodują kontrolowaną zmianę położenia krzywych zębów. Takie odpowiednie siły są przekazywane na zęby w aparacie stałym. Stały aparat ortodontyczny jest zamocowany na zębach przez cały okres leczenia. Składa się z zamków ortodontycznych i łuków. Zamki ortodontyczne przykleja się do zębów specjalnym klejem ortodontycznym. W większości przypadków nie zakłada się aparatu tylko na jeden łuk zębowy. W prawidłowym zgryzie wszystkie zęby muszą się ze sobą kontaktować. Gdy wyprostuje się zęby tylko w jednym łuku, to nie będzie pełnego zwarcia zębów.

Ortodonta wykonuje zamki z różnych materiałów. Najczęściej są stosowane metalowe, bez zawartości niklu, a więc antyalergiczne. Dla ceniących estetykę poleca się zamki w kolorze zębów, czyli ceramiczne lub szafirowe. Możliwe jest zamocowanie zamków estetycznych tylko na górny łuk zębowy, a metalowych na mniej widoczne zęby dolne.

Zamki ortodontyczne samoligaturujące posiadają specjalną klapkę do mocowania łuku .W takim aparacie siły tarcia są mniejsze i zęby przesuwają się szybciej. Jest to widoczne zwłaszcza w pierwszej fazie leczenia. W tym systemie leczenia wizyty ortodontyczne są rzadsze i odbywają się co 8 tygodni.

Ponadto są jeszcze zamki lingwalne, przyklejane od strony językowej zębów. Są one całkowicie niewidoczne i wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Oprócz zamków ortodontycznych przyklejanych do zębów i łuków stosuje się dodatkowe elementy, które są potrzebne do prostowania zębów. Są to:

Aparat Hassa - ortodonta Kłodzko
Aparat Hassa przyklejany na górne zęby
Expander lub rotator - ortodonta Kłodzko
Expander lub rotator mocowane miedzy górnymi trzonowcami
Sprężynki do rozsuwania lub ściągania do siebie zębów
Sprężynki do rozsuwania lub ściągania do siebie zębów
Wyciągi gumowe rozciągane między poszczególnymi zębami
Wyciągi gumowe rozciągane między poszczególnymi zębami

Zakładanie aparatu stałego nie boli, ale jest czasochłonne. Przez pierwsze dni po założeniu aparatu pojawia się ból zębów, który jest normalnym zjawiskiem. Świadczy o przesuwaniu się zębów i korekcie wady zgryzu. Zaleca się miękką dietę, bez ciągnących i oklejających pokarmów .Nie wolno żuć gumy i gryźć twardych pokarmów (orzechy, twarde pieczywo i owoce) i pić napojów gazowanych.

Podczas całego leczenia ortodontycznego trzeba zwrócić uwagę, by nie uszkadzać poszczególnych elementów aparatu stałego. Nieprawidłowe odgryzanie twardych produktów żywnościowych lub złe szczotkowanie zębów może spowodować odklejenie się zamka, odgięcie drutu. Zawsze w takim przypadku należy skontaktować się z gabinetem ortodontycznym.

Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej przez cały okres leczenia. Zamki ortodontyczne nie są przyczyną próchnicy tylko brak dostatecznego szczotkowania zębów.

Uprawianie sportu nie jest przeciwwskazaniem do leczenia aparatem stałym. Wskazane jest wówczas noszenie specjalnych ochraniaczy.

Aparaty - Ortodonta Kłodzko

,,
W leczeniu poważnych wad zgryzu
konieczne jest skojarzone leczenie ortodontyczno-chirurgiczne.
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Ortodonta Kłodzko Agnieszka Ferdynus zaprasza!
Skontaktuj się ze mną

BgMax

iconSpecjalista Ortodonta - Agnieszka Ferdynus

ul. Grunwaldzka 1F/1, Kłodzko
kom. 577 760 809
tel. 577 760 809