Profilaktyka - ortodonta Kłodzko

Co to jest kamień i osad nazębny?

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, czyli płytki bakteryjnej już po trzech dniach. W 70%-90% składa się z soli mineralnych. Natomiast osad powstaje w wyniku odkładania się na zębach barwników zawartych w kawie, herbacie, sokach i w dymie tytoniowym. Przyczyną zwiększonego odkładania się osadu i kamienia nazębnego jest zła higiena jamy ustnej, skład mineralny śliny, złe nawyki takie jak palenie papierosów, picie kawy i herbaty.

Osad nazębny chociaż jest trudny do usunięcia to nie jest groźny dla zębów. Trzeba go jednak usuwać ze względów kosmetycznych i dlatego, że maskuje próchnicę. Przez pacjentów jest mylony z kamieniem nazębnym.

Kamień nazębny natomiast jest często niezauważony przez pacjentów, gdyż ma jasną barwę. Bakterie występujące w kamieniu nazębnym powodują niszczenie dziąsła, a w następnym etapie również kości. Powoduje to powstanie zapalenia dziąseł, przyzębia, a nawet rozchwianie zębów i ich utratę.

Ortodonta Kłodzko - profilaktyka


Scaling

Jest to zabieg, który polega na mechanicznym oczyszczeniu za pomocą ultradźwięków wszystkich powierzchni zębów. Jest bezbolesny, a pacjenci po zabiegu doznają przyjemnego odczucia świeżości i czystości. Trzeba go wykonywać minimum dwa razy w roku. Przeciwwskazaniem do salingu jest rozrusznik serca, mocno rozwinięta osteoporoza i głębokie kieszonki dziąsłowe.

Scaling - Ortodonta Kłodzko


Piaskowanie

Polega na usunięciu przebarwień i osadów za pomocą urządzenia, które wytwarza pod ciśnieniem strumień powietrza, wody i proszku, czyli dwuwęglanu sodu. Po tym zabiegu wszystkie zęby są czyste, błyszczące i o jaśniejszej barwie. Przeciwwskazaniem są owrzodzenia i inne rany w jamie ustnej, zapalenia jamy ustnej, niektóre alergie, soczewki kontaktowe.

Piaskowanie - Ortodonta Kłodzko


Prawidłowa higiena jamy ustnej dla pacjentów noszących stałe aparaty

  • Należy stosować specjalne szczoteczki przeznaczone do aparatów stałych.
  • Zęby szczotkować po każdym posiłku, a jeśli nie jest to możliwe to trzeba dokładnie wypłukać jamę ustną płynem do higieny jamy ustnej.
  • Zalecane jest posiadanie co najmniej dwóch szczoteczek, na rano i wieczór, aby zawsze były suche i sprężyste. By skutecznie oczyszczały zęby trzeba wymieniać je na nowe co miesiąc.
  • Stosować szczoteczki interdentalne i pęczkowe.
  • Unikać kleistych i lepkich pokarmów, zrezygnować ze słodyczy, słodkich napojów.

Higiena jamy ustnej

Jeśli profilaktyka zawiedzie i nieodzownie potrzebna będzie pomoc ortodonty, to zapraszam do swoich gabinetów.

Ortodonta Kłodzko - Agnieszka Ferdynus.

,,
Prawidłowa higiena zębów
jest nieodzowna w leczeniu aparatem stałym.
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Ortodonta Kłodzko Agnieszka Ferdynus zaprasza!
Skontaktuj się ze mną

BgMax

iconSpecjalista Ortodonta - Agnieszka Ferdynus

ul. Grunwaldzka 1F/1, Kłodzko
kom. 577 760 809
tel. 577 760 809